Democratic Ticket Results


*All contested races are listed as county results followed by state results

US Senate - Patrick Wiesner - 391 - 58,547; Monique Singh - 183 - 34,262 


US House 4th - Robert Tillman - 284 - 8,764; Daniel Giroux - 290 - 9,313 


State Senate 32nd - Don Shimkus - 481


State House 79th - Ed Trimmer - 132


State House 80th - Michelle Schiltz - 182


State House 82nd - Danette Harris - 21


State House 116th - Jolene Roitman - 209

Precinct Committeewoman Belle Plaine H79 - Cristel Heffron - 56

Trustee Creek - Cecil Ast - 3

Treasurer Gore - Elizabeth Nye - 24

Precinct Committeewoman Gore H82 - Patricia R. Melega-McCurdy - 9

Precinct Committeeman Oxford - Don Shimkus - 43

Trustee Sumner - Jim Stuhlsatz - 9

Trustee Wellington - Sarah Oldridge - 89

Republican Ticket Results


US Senate - DJ Smith - 490 - 59,962; Jerry Moran - 1,401 - 227,170


US House 4th - Mike Pompeo - 1,642


State Senate 32nd - Larry Alley - 1,532


State House 80th - Anita Judd-Jenkins - 405 - 1,283; Kasha Kelley - 283 - 1,143


State House 82nd - Pete DeGraaf - 42


State House 116th - Kyle Hoffman - 528

State Board of Education 10th - Jim McNiece - 1,479

County Clerk - Debra Norris - 1,758

County Treasurer - Dannetta Cook - 1,733

Register of Deeds - Jessica Anderson - 1,679

County Attorney - Kerwin Spencer - 1,593

County Sheriff - Darren Chambers - 1,694

County Commissioner 2nd - Jim Newell - 287

Trustee Avon - Art Bunyan - 15; Jacob Wetta - 16

Trustee Belle Plaine - David Armstrong - 203

Treasurer Belle Plaine - Renee Womacks - 199

Precinct Committeeman Belle Plaine H79 - Glen Burdue - 134; Graham Hamilton - 83

Precinct Committeewoman Belle Plaine H79 - Charla Hamilton - 193

Trustee Bluff - Duane Nulik - 4

Treasurer Bluff - Jarod Bruey - 4

Treasurer Caldwell - Jimmy Brown - 19

Trustee Chikaskia - Gary Wolff - 8

Precinct Committeeman Chikaskia - Ed Larson - 6

Precinct Committeewoman Chikaskia - E. Gaylene Larson - 7

Treasurer Creek - Charles Riggs - 19

Treasurer Dixon - Randy Tracy - 42

Precinct Committeeman Dixon - Dale Weishaar - 35

Precinct Committeewoman Dixon - Carna Yipe - 33

Trustee Downs - Travis Isaacs - 16

Treasurer Downs - Gary Regnary - 14

Trustee Eden - Gage Berry - 20

Treasurer Falls - Jean Ward - 11

Trustee Gore - Larry Parker - 56

Precinct Committeeman Gore H82 - Pete DeGraaf - 19

Precinct Committeewoman Gore H82 - Karen DeGraaf - 18

Trustee Greene - Brandon Gressel - 12

Treasurer Greene - Larry Tompkins - 12

Trustee Guelph - James Fair - 18

Treasurer Guelph - Lewis Kuchar Jr. - 25

Precinct Committeeman Harmon - Lindley Zimmerman - 20

Precinct Committeewoman Harmon - Sheila Zimmerman - 19

Trustee Illinois - Clint Van Allen - 9

Treasurer Illinois - Howard Ohl - 9

Precinct Committeeman Illinois - Ted Palsmeier - 10

Precinct Committeewoman Illinois - Lillian Palsmeier - 10

Trustee Jackson - Gary Theurer - 17

Treasurer Jackson - Jay Zimmerman - 19

Precinct Committeewoman Jackson - Debra Norris - 21

Trustee London - Drake Kreifels - 19; Drew McIntyre - 65

Treasurer London - Robert McIntyre - 81

Precinct Committeeman London - Jason Janoski - 73

Trustee Osborne - Jed Tencleve - 38

Treasurer Osborne - Julie Mirt - 27; Rene’e Price - 12

Trustee Oxford - Robert Hendricks - 108

Precinct Committeeman Oxford - Dennis Metz - 118

Trustee Palestine - Jeff Hatfield - 17

Treasurer Palestine - Randy Grissom - 17

Trustee Ryan - Jim Busch - 18

Treasurer Ryan - Casey Koehler - 7; Joyce Lemasters - 15

Trustee Seventy-Six - Roger McNett - 12

Treasurer Seventy-Six - Paula Hamilton - 16

Trustee South Haven - Howard Strickland - 75

Treasurer South Haven - Lori Fitch - 74

Trustee Sumner - Mark Becker - 5; Bradley Johnson - 11

Treasurer Sumner - Nicholas Boyles - 14

Trustee Valverde - Stephen Webber - 6

Precinct Committeeman Valverde - Edmond Gardiner - 7

Trustee Walton - Curtis Genteel - 45

Precinct Committeewoman Valverde - Georgie Gardiner - 7

Trustee Wellington - Travis Horsch - 271

Precinct Committeeman Wellington TWP H116 - H. Clyde Page - 126

Precinct Committeeman W2 Caldwell - Gary Merritt - 87

Precinct Committeeman Mulvane - Michael Wedel - 33

Precinct Committeeman Wellington 2 - Jack Cook - 110

Precinct Committeewoman Wellington 2 - Dannetta Cook - 123