The Crusaders journeyed to Andale on May 18th for the 2018 KSHSAA Regional Track Meet.  The results are as follows.
Tyler Brown was fifteenth in the Boys 3200 Meter Run Class 4A, with Kadin Heacock in seventeenth.
Elise LeGrand was fifteenth in the Girls 100 Meter Hurdles Class 4A.  
Eric Kop was fourth in the Boys 110 Meter Hurdles Class 4A, with Drake Hendrix in tenth.
Jennifer Jensen placed eleventh in the Girls 100 Meter Dash Class 4A Preliminaries, followed by Jordyn Young in eleventh.  
De’Andre Washington placed fifth in the Boys 100 Meter Dash Class 4A Preliminaries, followed by Michael Ledbetter in thirteenth.
In the Finals, De’Andre Washington placed seventh.
In the Boys 1600 Meter Run Class 4A Finals, William Walker placed eleventh, Toby Henning eighteenth.
In the Girls 4X100 Meter Relay Class 4A, Wellington placed fifth, with Jordyn Young, Amber Cubbage-Williams, Taylor McGlothlin, and Jennifer Jensen.  
In the Boys 4X100 Meter Relay Class 4A, Wellington placed sixth, with Christian Buckman, Blake Rausch, De’Andre Washington, and Michael Ledbetter.  
Taylor McGlothlin placed first in the finals for the Girls 400 Meter Dash Class 4A, with Camryn Ricke in fifth.  
Christian Buckman placed seventh in the Boys 400 Meter Dash Class 4A.
Eric Kop placed sixth in the Boys 300 Meter Hurdles Class 4A, followed by Drake Hendrix in thirteenth.  
Chase Pfalzgraf placed fourth in the Boys 800 Meter Run Class 4A, followed by Jacob McDonald in fifteenth.
Taylor McGlothlin was first in the Girls 200 Meter Dash Class 4A, followed by Jordyn Young in ninth.
In the Finals, Taylor McGlothlin was second.
De’Andre Washington was fifth in the Boys 200 Meter Dash Class 4A, with Christian Buckman in ninth.  
In the finals, De’Andre Washington was seventh.  
In the Finals of the Boys 4X400 Meter Relay Class 4A, Wellington placed ninth with Eric Kop, Michael Ledbetter, Chase Pfalzgraf and Caleb Reichenberger.  
Brooke McCorkle placed eleventh in the Girls Shot Put Class 4A, followed by Elise LeGrand in sixteenth.  
In the Boys Shot Put Class 4A, Trayson Probst placed eighteenth, with Kenneth Fehrman in twenty-second.  
Brooke McCorkle placed second in the Finals of the Girls Discus Throw, with Cassandra Moody in eleventh.
Trayson Probst placed fourteenth in the Boys Discus Throw, with Tyler Jimenez in eighteenth.
Mariah Grable placed eleventh in the Girls High Jump.  
Camryn Ricke placed twelfth  in the Girls Long Jump.  
Tayshaun Washington placed fourteenth in the Boys Long Jump, followed by Jacob Ewing in fifteenth.
Taylor Meyer placed third in the Girls Javelin Throw, with Valerie Ast in twelfth.  
Trayson Probst was eleventh in the Boys Javelin Throw, with Jake Soria in twentieth.
Taylor McGlothlin was fourth in the Girls Triple Jump.
Elise LeGrand placed sixth in the Girls Pole Vault.  
Eric Kop placed fifth in the Boys Pole Vault, with Nic Reyes in eleventh.  
Wellington Women placed fifth with 41 points.
Wellington Men placed twelfth with 12 points.