SHOOTING — SPORTING CLAYS


Results July 11-12, 18-19


Ravenwood Lodge


SINGLE FEMALE


14U nonregistered — 1. Raylynn Lolley, Wamego, 14; Addison Henning, Topeka, 12.


15-18 nonregistered — 1. Lindsay Storrer, Emporia, 33.


19-29 nonregistered — 1. Carlin Whiteaker, Holton, 27; 2. Mariah Whiteaker, Silver Lake, 15.


30-39 nonregistered — 1. Allison Geist, Topeka, 34; 2. Sarah Dodge, Topeka, 17.


40-49 nonregistered — 1. Shannon Fritz, Wamego, 36.


50-59 nonregistered — 1. Dawna Ford, Manhattan, 38.


70-75 nonregistered — 1. Beverly Corbet, Topeka, 35.


SINGLE MALE


14U nonregistered — 1. Owen Tomlinson, Overbrook, 33; 2T. Braxton Criger, Emporia, 29; 2T. Austin Eichem, Scranton, 29.


14U registered — 1. Logan Pestock, Kansas City, 39.


15-18 nonregistered — 1. Dayne Witherspoon, Emporia, 45; 2T. Ashton Cornelison, Tecumseh, 42; 2T. Seth Figge, Westmoreland, 42; 3. Hunter McCoy, Emporia, 41.


15-18 registered — 1. Ryan Powell, Olathe, 50; 2. Jacob Dean, Shawnee, 45; 3. Nathan Lowen, Lenexa, 43.


19-29 nonregistered — 1. Evan Tomlinson, Overbrook, 45; 2. Jacob Nixon, Manhattan, 43; 3. Matt Hudson, Kensington, 42.


30-39 nonregistered — 1T. Robert Henning, Topeka, 44; 1T. Cliff Cormier II, Topeka, 44; 2. Christopher Cooper, Topeka, 43; 3. Ryan Geist, Topeka, 42.


40-49 nonregistered — 1. Thad Laflin, Wamego, 45; 2. Mark Tomlinson, Overbrook, 43; 3. Patrick Briger, Emporia, 42.


40-49 registered — 1. Robert Quaney, Burlingame, 48; 2. Bart Lowen, Lenexa, 46.


50-59 nonregistered — 1. Cliff Cormier, Topeka, 48; 2. Bob Nixon, Manhattan, 47; 3. Mark McCabe, Berryton, 41.


50-59 registered — 1. Rick Miller, Topeka, 45; 2. Jim Gurney, Topeka, 33.


60-69 nonregistered — 1T. Lester Gellhaus, Lebo, 46; 1T. Jeff Wimberly, McFarland, 46; 2. Jim Herman, Topeka, 43; 3. Stephen Manker, Wakarusa, 40.


60-69 registered — 1. Neal Helmick, Manhattan, 48; 2. Marc Bunting, Burlingame, 47; 3. Alan Vonderschmidt, Topeka, 46.


70-75 nonregistered — 1. Terry Coward, Topeka, 45.


70-75 registered — 1. Michael Rose, Topeka, 37.


76-plus nonregistered — 1. Richard Schulz, Topeka, 44; 2. John Kleinschmidt, Topeka, 43.


76-plus registered — 1. Ronnie Wegner, Onaga, 46.


DOUBLES FEMALE


18-39 — 1. Whiteaker/Landrum, 47.


DOUBLES MALE


17U — 1. Powell/Dean, 95; 2. Witherspoon/McCoy, 87.


18-39 — 1. Cooper/R. Geist, 77.


40-59 — 1. Laflin/Fritz, 87.


YOUTH/SENIOR FISHING DERBY


Results July 18


At Hanger Family Fishing Pond


7U — 1. Olivia Smith, Topeka; 2. Wayne Jones, Topeka; 3. Eloise Smith, Topeka.


8-11 — 1. Trace Russell, Topeka; 2. Obadiah Hurr, Topeka; 3. Mason Chavez, Topeka.


12-15 — 1. Cooper Kasson, McLouth; 2. Lincoln Scott, Lawrence; 3. Taylor Russell, Topeka.


Senior (60-plus) — Jim Patrick, Ozawkie.